ESMH250VSN562MP25T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH250VSN562MP25T
ESMH250VSN562MP25T
Part Number
ESMH250VSN562MP25T
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Data sheet
ESMH250VSN562MP25T.pdf
Delivery Services
ESMH250VSN562MP25T
Comments
    ESMH250VSN562MP25T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.21 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3868 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)89mOhm @ 120Hz