ESMH250VSN822MP35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH250VSN822MP35T
ESMH250VSN822MP35T
Part Number
ESMH250VSN822MP35T
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Data sheet
ESMH250VSN822MP35T.pdf
Delivery Services
ESMH250VSN822MP35T
Comments
    ESMH250VSN822MP35T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.72 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.9376 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)61mOhm @ 120Hz