ESMH350VSN273MA50T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH350VSN273MA50T
ESMH350VSN273MA50T
Part Number
ESMH350VSN273MA50T
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Data sheet
ESMH350VSN273MA50T.pdf
Delivery Services
ESMH350VSN273MA50T
Comments
    ESMH350VSN273MA50T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.89 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.4412 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz