ESMH350VSN682MQ30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH350VSN682MQ30T
ESMH350VSN682MQ30T
Part Number
ESMH350VSN682MQ30T
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Data sheet
ESMH350VSN682MQ30T.pdf
Delivery Services
ESMH350VSN682MQ30T
Comments
    ESMH350VSN682MQ30T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.74 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.9592 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)61mOhm @ 120Hz