ESMH350VSN822MQ35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH350VSN822MQ35T
ESMH350VSN822MQ35T
Part Number
ESMH350VSN822MQ35T
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Data sheet
ESMH350VSN822MQ35T.pdf
Delivery Services
ESMH350VSN822MQ35T
Comments
    ESMH350VSN822MQ35T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.348 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)51mOhm @ 120Hz