ESMH500VSN103MA35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH500VSN103MA35T
ESMH500VSN103MA35T
Part Number
ESMH500VSN103MA35T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Data sheet
ESMH500VSN103MA35T.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMH500VSN103MA35T
Comments
    ESMH500VSN103MA35T Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.92 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.3136 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)33mOhm @ 120Hz