ESMH500VSN183MA50T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH500VSN183MA50T
ESMH500VSN183MA50T
Part Number
ESMH500VSN183MA50T
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP
Data sheet
ESMH500VSN183MA50T.pdf
Delivery Services
ESMH500VSN183MA50T
Comments
    ESMH500VSN183MA50T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.71 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.2468 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 120Hz