ESMH630VSN123MA45T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH630VSN123MA45T
ESMH630VSN123MA45T
Part Number
ESMH630VSN123MA45T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Data sheet
ESMH630VSN123MA45T.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMH630VSN123MA45T
Comments
    ESMH630VSN123MA45T Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.19 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.428 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 120Hz