ESMH6R3VSN473MQ45T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH6R3VSN473MQ45T
ESMH6R3VSN473MQ45T
Part Number
ESMH6R3VSN473MQ45T
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP
Data sheet
ESMH6R3VSN473MQ45T.pdf
Delivery Services
ESMH6R3VSN473MQ45T
Comments
    ESMH6R3VSN473MQ45T Specifications
    SeriesSMH
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.09 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.4972 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 120Hz