ESMQ161VSN681MP30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ161VSN681MP30S
ESMQ161VSN681MP30S
Part Number
ESMQ161VSN681MP30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Data sheet
ESMQ161VSN681MP30S.pdf
Delivery Services
ESMQ161VSN681MP30S
Comments
    ESMQ161VSN681MP30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.75 A @ 50 kHz