ESMQ201VSN391MP25S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ201VSN391MP25S
ESMQ201VSN391MP25S
Part Number
ESMQ201VSN391MP25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Data sheet
ESMQ201VSN391MP25S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMQ201VSN391MP25S
Comments
    ESMQ201VSN391MP25S Specifications
    SeriesSMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.68 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.52 A @ 50 kHz