ESMQ251VSN821MP50S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ251VSN821MP50S
ESMQ251VSN821MP50S
Part Number
ESMQ251VSN821MP50S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Data sheet
ESMQ251VSN821MP50S.pdf
Delivery Services
ESMQ251VSN821MP50S
Comments
    ESMQ251VSN821MP50S Specifications
    SeriesSMQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.77 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.155 A @ 50 kHz