ESMQ351VSN271MQ30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ351VSN271MQ30S
ESMQ351VSN271MQ30S
Part Number
ESMQ351VSN271MQ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Data sheet
ESMQ351VSN271MQ30S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMQ351VSN271MQ30S
Comments
    ESMQ351VSN271MQ30S Specifications
    SeriesSMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.66 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.374 A @ 50 kHz