ESMQ351VSN561MR40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ351VSN561MR40S
ESMQ351VSN561MR40S
Part Number
ESMQ351VSN561MR40S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Data sheet
ESMQ351VSN561MR40S.pdf
Delivery Services
ESMQ351VSN561MR40S
Comments
    ESMQ351VSN561MR40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.718 A @ 50 kHz