ESMQ401VSN181MP35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ401VSN181MP35S
ESMQ401VSN181MP35S
Part Number
ESMQ401VSN181MP35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Data sheet
ESMQ401VSN181MP35S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMQ401VSN181MP35S
Comments
    ESMQ401VSN181MP35S Specifications
    SeriesSMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.44 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.059 A @ 50 kHz