ESMQ401VSN271MP45S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMQ401VSN271MP45S
ESMQ401VSN271MP45S
Part Number
ESMQ401VSN271MP45S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Data sheet
ESMQ401VSN271MP45S.pdf
Delivery Services
ESMQ401VSN271MP45S
Comments
    ESMQ401VSN271MP45S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.67 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.388 A @ 50 kHz