ESU107M450AN9AA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESU107M450AN9AA
ESU107M450AN9AA
Part Number
ESU107M450AN9AA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
ESU107M450AN9AA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESU107M450AN9AA
Comments
    ESU107M450AN9AA Specifications
    SeriesESU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency780 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.56 A @ 100 kHz