HVMLS212M060EA1A
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
HVMLS212M060EA1A
HVMLS212M060EA1A
Part Number
HVMLS212M060EA1A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK
Data sheet
HVMLS212M060EA1A.pdf
Delivery Services
HVMLS212M060EA1A
Comments
    HVMLS212M060EA1A Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated60 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.1 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)72mOhm @ 120Hz