KMH10VN333M25X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH10VN333M25X45T2
KMH10VN333M25X45T2
Part Number
KMH10VN333M25X45T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
KMH10VN333M25X45T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMH10VN333M25X45T2
Comments
    KMH10VN333M25X45T2 Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.564 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 120Hz