KMH10VN683M35X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH10VN683M35X50T2
KMH10VN683M35X50T2
Part Number
KMH10VN683M35X50T2
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
KMH10VN683M35X50T2.pdf
Delivery Services
KMH10VN683M35X50T2
Comments
    KMH10VN683M35X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.46 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.8968 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz