KMH10VS183M25X30T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH10VS183M25X30T2
KMH10VS183M25X30T2
Part Number
KMH10VS183M25X30T2
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
KMH10VS183M25X30T2.pdf
Delivery Services
KMH10VS183M25X30T2
Comments
    KMH10VS183M25X30T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.23 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.4084 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)46mOhm @ 120Hz