KMH35VN183M35X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH35VN183M35X40T2
KMH35VN183M35X40T2
Part Number
KMH35VN183M35X40T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Data sheet
KMH35VN183M35X40T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMH35VN183M35X40T2
Comments
    KMH35VN183M35X40T2 Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.37 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.7196 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)23mOhm @ 120Hz