KMH35VS153M35X35T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH35VS153M35X35T2
KMH35VS153M35X35T2
Part Number
KMH35VS153M35X35T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Data sheet
KMH35VS153M35X35T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMH35VS153M35X35T2
Comments
    KMH35VS153M35X35T2 Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.67 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.9636 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 120Hz