KMH50VN332M25X30T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH50VN332M25X30T2
KMH50VN332M25X30T2
Part Number
KMH50VN332M25X30T2
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Data sheet
KMH50VN332M25X30T2.pdf
Delivery Services
KMH50VN332M25X30T2
Comments
    KMH50VN332M25X30T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.85 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.998 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 120Hz