KMH6.3VN123M22X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH6.3VN123M22X25T2
KMH6.3VN123M22X25T2
Part Number
KMH6.3VN123M22X25T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V SNAP
Data sheet
KMH6.3VN123M22X25T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMH6.3VN123M22X25T2
Comments
    KMH6.3VN123M22X25T2 Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.54 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.6632 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)83mOhm @ 120Hz