KMH63VN272M25X35T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH63VN272M25X35T2
KMH63VN272M25X35T2
Part Number
KMH63VN272M25X35T2
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Data sheet
KMH63VN272M25X35T2.pdf
Delivery Services
KMH63VN272M25X35T2
Comments
    KMH63VN272M25X35T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.99 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.388 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)92mOhm @ 120Hz