KMH63VN682M30X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMH63VN682M30X50T2
KMH63VN682M30X50T2
Part Number
KMH63VN682M30X50T2
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Data sheet
KMH63VN682M30X50T2.pdf
Delivery Services
KMH63VN682M30X50T2
Comments
    KMH63VN682M30X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.65 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.38 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 120Hz