KMQ200VS471M22X30T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ200VS471M22X30T2
KMQ200VS471M22X30T2
Part Number
KMQ200VS471M22X30T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Data sheet
KMQ200VS471M22X30T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMQ200VS471M22X30T2
Comments
    KMQ200VS471M22X30T2 Specifications
    SeriesKMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.175 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)529mOhm @ 120Hz