KMQ250VS102M30X40T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ250VS102M30X40T2
KMQ250VS102M30X40T2
Part Number
KMQ250VS102M30X40T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Data sheet
KMQ250VS102M30X40T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMQ250VS102M30X40T2
Comments
    KMQ250VS102M30X40T2 Specifications
    SeriesKMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.3 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)249mOhm @ 120Hz