KMQ250VS152M35X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ250VS152M35X45T2
KMQ250VS152M35X45T2
Part Number
KMQ250VS152M35X45T2
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Data sheet
KMQ250VS152M35X45T2.pdf
Delivery Services
KMQ250VS152M35X45T2
Comments
    KMQ250VS152M35X45T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.75 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)166mOhm @ 120Hz