KMQ250VS182M35X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ250VS182M35X50T2
KMQ250VS182M35X50T2
Part Number
KMQ250VS182M35X50T2
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Data sheet
KMQ250VS182M35X50T2.pdf
Delivery Services
KMQ250VS182M35X50T2
Comments
    KMQ250VS182M35X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.05 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)138mOhm @ 120Hz