KMQ350VS121M22X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ350VS121M22X25T2
KMQ350VS121M22X25T2
Part Number
KMQ350VS121M22X25T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Data sheet
KMQ350VS121M22X25T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KMQ350VS121M22X25T2
Comments
    KMQ350VS121M22X25T2 Specifications
    SeriesKMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance120 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.0725 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.072Ohm @ 120Hz