KMQ350VS271M30X25T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ350VS271M30X25T2
KMQ350VS271M30X25T2
Part Number
KMQ350VS271M30X25T2
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Data sheet
KMQ350VS271M30X25T2.pdf
Delivery Services
KMQ350VS271M30X25T2
Comments
    KMQ350VS271M30X25T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.573 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)921mOhm @ 120Hz