KMQ350VS331M22X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ350VS331M22X45T2
KMQ350VS331M22X45T2
Part Number
KMQ350VS331M22X45T2
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Data sheet
KMQ350VS331M22X45T2.pdf
Delivery Services
KMQ350VS331M22X45T2
Comments
    KMQ350VS331M22X45T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.716 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)754mOhm @ 120Hz