KMQ450VS561M35X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KMQ450VS561M35X50T2
KMQ450VS561M35X50T2
Part Number
KMQ450VS561M35X50T2
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Data sheet
KMQ450VS561M35X50T2.pdf
Delivery Services
KMQ450VS561M35X50T2
Comments
    KMQ450VS561M35X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.717 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)592mOhm @ 120Hz