KXG160VB331M18X31LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG160VB331M18X31LL
KXG160VB331M18X31LL
Part Number
KXG160VB331M18X31LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Data sheet
KXG160VB331M18X31LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KXG160VB331M18X31LL
Comments
    KXG160VB331M18X31LL Specifications
    SeriesKXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.39 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.1275 A @ 100 kHz