KXG200VB101M16X20LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG200VB101M16X20LL
KXG200VB101M16X20LL
Part Number
KXG200VB101M16X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
KXG200VB101M16X20LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KXG200VB101M16X20LL
Comments
    KXG200VB101M16X20LL Specifications
    SeriesKXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency630 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.4175 A @ 100 kHz