KXG200VB22RM10X20LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG200VB22RM10X20LL
KXG200VB22RM10X20LL
Part Number
KXG200VB22RM10X20LL
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
KXG200VB22RM10X20LL.pdf
Delivery Services
KXG200VB22RM10X20LL
Comments
    KXG200VB22RM10X20LL Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency500 mA @ 100 kHz