KXG200VB331M18X35LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG200VB331M18X35LL
KXG200VB331M18X35LL
Part Number
KXG200VB331M18X35LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
KXG200VB331M18X35LL.pdf
Delivery Services
KXG200VB331M18X35LL
Comments
    KXG200VB331M18X35LL Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.43 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.2175 A @ 100 kHz