KXG350VB33RM16X20LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG350VB33RM16X20LL
KXG350VB33RM16X20LL
Part Number
KXG350VB33RM16X20LL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
KXG350VB33RM16X20LL.pdf
Delivery Services
KXG350VB33RM16X20LL
Comments
    KXG350VB33RM16X20LL Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency360 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency900 mA @ 100 kHz