KXG400VB101M18X31LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG400VB101M18X31LL
KXG400VB101M18X31LL
Part Number
KXG400VB101M18X31LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
KXG400VB101M18X31LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KXG400VB101M18X31LL
Comments
    KXG400VB101M18X31LL Specifications
    SeriesKXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency765 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.72125 A @ 100 kHz