KXG400VB47RM16X25LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG400VB47RM16X25LL
KXG400VB47RM16X25LL
Part Number
KXG400VB47RM16X25LL
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
KXG400VB47RM16X25LL.pdf
Delivery Services
KXG400VB47RM16X25LL
Comments
    KXG400VB47RM16X25LL Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency470 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.175 A @ 100 kHz