KXG450VB101M18X40LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KXG450VB101M18X40LL
KXG450VB101M18X40LL
Part Number
KXG450VB101M18X40LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
KXG450VB101M18X40LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KXG450VB101M18X40LL
Comments
    KXG450VB101M18X40LL Specifications
    SeriesKXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency800 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8 A @ 100 kHz