KY16VB471M10X12LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KY16VB471M10X12LL
KY16VB471M10X12LL
Part Number
KY16VB471M10X12LL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
KY16VB471M10X12LL.pdf
Delivery Services
KY16VB471M10X12LL
Comments
    KY16VB471M10X12LL Specifications
    Ratings-
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency432.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency865 mA @ 100 kHz