KY16VB471M8X15LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KY16VB471M8X15LL
KY16VB471M8X15LL
Part Number
KY16VB471M8X15LL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
KY16VB471M8X15LL.pdf
Delivery Services
KY16VB471M8X15LL
Comments
    KY16VB471M8X15LL Specifications
    Ratings-
    Impedance87 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency420 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency840 mA @ 100 kHz