KY6.3VB151M5X11LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KY6.3VB151M5X11LL
KY6.3VB151M5X11LL
Part Number
KY6.3VB151M5X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
KY6.3VB151M5X11LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KY6.3VB151M5X11LL
Comments
    KY6.3VB151M5X11LL Specifications
    SeriesKY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance580 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency84 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency210 mA @ 100 kHz