KY6.3VB331M6X11LL
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
KY6.3VB331M6X11LL
KY6.3VB331M6X11LL
Part Number
KY6.3VB331M6X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
KY6.3VB331M6X11LL.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
KY6.3VB331M6X11LL
Comments
    KY6.3VB331M6X11LL Specifications
    SeriesKY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance220 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency170 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency340 mA @ 100 kHz