LKG1K332MESAAK
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
LKG1K332MESAAK
LKG1K332MESAAK
Part Number
LKG1K332MESAAK
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Data sheet
LKG1K332MESAAK.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
LKG1K332MESAAK
Comments
    LKG1K332MESAAK Specifications
    SeriesLKG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAudio
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.25 A @ 120 Hz