LNU2H152MTEG
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
LNU2H152MTEG
LNU2H152MTEG
Part Number
LNU2H152MTEG
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Data sheet
LNU2H152MTEG.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
LNU2H152MTEG
Comments
    LNU2H152MTEG Specifications
    SeriesLNU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.126" (28.60mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.24 A @ 10 kHz