LP332M025C1P3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
LP332M025C1P3
LP332M025C1P3
Part Number
LP332M025C1P3
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP
Data sheet
LP332M025C1P3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
LP332M025C1P3
Comments
    LP332M025C1P3 Specifications
    SeriesLP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.143 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.2573 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)150mOhm @ 120Hz